Twój koszyk jest pusty.
Może Ci się przydać...
Aby móc dodawać produkty do listy ulubionych i stworzyć własną listę ogrodniczych marzeń, musisz się zalogować.
Zaloguj sięWystarczy, że odpowiesz na kilka pytań, które pomogą Nam dobrać dla Ciebie odpowiednią roślinę!
odpowiedz na kilka krótkich pytań
dobierzemy dla Ciebie roślinę
Ciemne plamy na liściach, roślina nie chce rosnąć i marnieje. Masz ten sam problem? Przeczytaj nasz wpis o chorobach grzybowych i dowiedz się co robić. Ciemne plamy na liściach! Co to jest? Dlaczego na liściach mojej rośliny pojawiły się ciemne plamy? To pytanie często zadają sobie właściciele wszelkich roślin doniczkowych, ozdobnych, ogrodowych, iglastych i balkonowych. Problem jest […]
Ciemne plamy na liściach, roślina nie chce rosnąć i marnieje. Masz ten sam problem? Przeczytaj nasz wpis o chorobach grzybowych i dowiedz się co robić.
Dlaczego na liściach mojej rośliny pojawiły się ciemne plamy? To pytanie często zadają sobie właściciele wszelkich roślin doniczkowych, ozdobnych, ogrodowych, iglastych i balkonowych. Problem jest dość powszechny, ale jak najbardziej do rozwiązania. Wystarczy szybka reakcja oraz odpowiednia pielęgnacja Twojej rośliny a odzyska ona dawny blask. Z tego wpisu dowiesz się jak rozpoznać chorobę grzybową oraz co zrobić, gdy roślina choruje.
Najbardziej charakterystycznym i wyraźnie widocznym objawem, który świadczy o tym, że Twoja roślina zmaga się z grzybami są nieregularne, brązowe lub bordowe plamy, które pojawiają się na liściach. Z czasem część z nich zyskuje żółtą otoczkę. Z uwagi na fakt, iż jest to choroba zakaźna, łatwo przenosi się na inne rośliny. Dlatego też musisz jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki do jej zwalczenia. Nie chcesz chyba, żeby cały Twój zielony zagajnik zachorował, prawda?
Wszystko zależy od rodzaju grzyba. Każdy z nich reaguje na inne bodźce. W większości jednak stosujemy specjalne preparaty przeznaczone do zwalczania konkretnych chorób grzybowych. Jednym z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych środków grzybobójczych jest specyfik o nazwie Amistar.
Wśród innych preparatów, zwanych fungicydami warto wymienić: Compo Complete, Compo na choroby grzybowe, Mydło potasowe z wyciągiem z czosnku. Ważne jest również usuwanie zainfekowanych liści i ich palenie. W niektórych przypadkach roślina wymaga zmiany miejsca lub przykładowo zaprzestania zraszania.
W sytuacji, gdy przyczyną rozwoju grzyba była niewłaściwa pielęgnacja lub eskpozycja należy stworzyć jej bardziej odpowiednie warunki do rozwoju. Przykładowo przenieść roślinę w miejsce mniej wilgotne, bardziej przewiewne czy słoneczne.
Grzyb również może wysępić u roślin, które zostały wystawione na takie czynniki stresowe jak: podróż, nieregularne podlewanie, nagła zmiana klimatu i temperatury oraz przelanie.
Warto wtedy pomóc naszej podopiecznej i zastosować nawóz ReGrow w połączeniu z ReLeaves, dzięki tej mieszance roślina będzie miała wzmożone procesy metaboliczne, co spowoduje poprawienie się jej stanu. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o serii naszych nawozów zapraszamy do naszego artykułu Nawozy do roślin.
Podsumowując choroba grzybowa roślin to nie koniec świata. Właściwa pielęgnacja i szybkość działania to klucz do sukcesu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił choć trochę Wasze wątpliwości.
Piszcie w komentarzach o czym jeszcze chcielibyście przeczytać na naszym blogu. Jakie macie problemy w pielęgnacji roślin doniczkowych i tropikalnych. Czekamy na wasze komentarze :)
W następnych artykułach przedstawimy Wam kilka, najczęściej występujących rodzajów chorób grzybowych oraz powiemy, dlaczego grzyby atakują rośliny. Śledźcie nas na Facebooku i Instagramie, bo na pewno pojawią się tam informacje o kolejnym wpisie. Nie zapomnijcie też zaglądać na naszego bloga.
A jeśli chcecie być na bieżąco z wszystkimi nowinkami i aktualnościami zapiszcie się do naszego newslettera, gdzie również pojawi się informacja o następnych artykułach.