Często objawiają się one w postaci plam na liściach, które mogą mieć różne kolory i kształty, a także wpływać na wygląd i zdrowie rośliny. W naszym wpisie omówimy najczęstsze choroby wywoływane przez grzyby, ich objawy oraz sposoby na ich zapobieganie i zwalczanie. Dzięki temu będziesz mógł lepiej zrozumieć, co dzieje się z twoją rośliną i jak jej pomóc, aby znów cieszyła się zdrowiem i pięknym wyglądem. Zapraszamy do lektury!
Najczęstsze choroby grzybowe roślin doniczkowych
- Najczęstsze choroby grzybowe roślin doniczkowych to temat, który przybliżymy Wam w dzisiejszym wpisie. Poprzednio pisaliśmy Wam o tym jak rozpoznać grzyba na liściach i co robić z takim przypadku. To lektura obowiązkowa dla każdego ogrodnika. Nieważne amatora, profesjonalisty czy nowicjusza. Dziś skupiamy się natomiast na konkretnych rodzajach chorób grzybowych i na tym jak je zwalczać. Powiemy Wam też jakie rośliny są najbardziej narażone na ich działanie. Zatem do dzieła. Miłego czytania!
- Zapewne każdy kto hoduje rośliny, spotkał się przynajmniej raz z sytuacją, w której jego roślinka została zaatakowana przez grzyby. Ich rodzajów jest bardzo dużo. My w naszym krótki wpisie skupimy się na kilku z nich. Wybraliśmy naszym zdaniem najważniejsze i najczęściej występujące z nich. A są to: plamistość liści, antraknoza, alternarioza, mączniak prawdziwy, zgnilizna oraz pomarańczowa odmiana grzyba zwanego rdzą. Nazwy brzmią dość poważnie i naukowo, ale wierzcie Nam, że są łatwe w zwalczaniu.
Plamistość liści
Plamistość liści to chyba najczęściej spotykana choroba grzybowa wśród kwiatów doniczkowych. Łatwo rozpoznasz ją po
okrągłych, brązowych plamach otoczonych ciemniejszą obwódką. Często zlewają się ze sobą prowadząc do obumierania liścia. Bluszcz, calathea, paproć, peppromia, palma – to gatunki najczęściej chorujące na plamistość. Zainfekowanych liści nie należy zraszać tylko usuwać. Można również stosować preparaty grzybobójcze.
Antraknoza
Rozpoznasz ją po
brązowych plamach, które pojawiają się na młodych listkach. Najmniejsze i najmłodsze z nich nie nabyły jeszcze odpowiedniej odporności, dlatego też grzyby w pierwszej kolejności atakują właśnie maluszki. Nie zwalczone od razy grzyby powoli atakują pozostałe pędy. Na powierzchni często widoczne są również czarne zarodnie grzyba. W walce z chorobą pomagają opryski chemiczne.
Antraknoza najczęściej atakuje:
- bluszcz,
- dieffenbachię,
- fikusa,
- anthurium,
- storczyka,
- krotona.
Alternarioza
Alternarioza objawia się
okrągłymi lub owalnymi plamami o średnicy około 1cm. Przybierają ciemnobrązową barwę. Często otoczone są obwódką. Najbardziej narażone gatunki roślin to: kalatea, paprocie, Szeflera, pelargonia i gwiazda betlejemska. Aby pozbyć się choroby, należy usuwać zaatakowane liście i stosować opryski specjalistycznymi preparatami grzybobójczymi.
Mączniak prawdziwy
Jako pierwszy objaw zainfekowania
mączniakiem prawdziwym zobaczysz
biały, mączysty nalot na liściach, który ciemnieje z czasem. Pojawiają się również czarne zarodnie grzyba widoczne gołym okiem. Wśród przyczyn pojawiania się mączniaka prawdziwego należy wymienić wilgotne powietrze i podwyższone temperatury. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się grzyba należy izolować rośliny i stosować preparaty zwierające siarkę lub lecytynę. Mączniak atakuje głównie:
- Cyklamen
- Krotona
- Róże
- Hortensje
- Cissusy
Zgnilizna
Jeśli na liściach pojawią się
wodniste, czarne plamy, które wciąż się powiększają to znak, że
roślina zaczęła chorować na zgniliznę. W następnych etapach następuje obumieranie pędów oraz widoczna zgnilizna bulwy. Na jej ataki narażone są szczególnie dieffenbachie, kaktusy, caladium, dreceny oraz juki. Metodą zwalczania zgnilizny jest usunięcie zainfekowanych roślin oraz stosowanie oprysków na sąsiadujące z nią pozostałe rośliny, które również mogły zostać zaatakowane przez grzyba ale nie jest to jeszcze widoczne.
Pomarańczowe plamy rdzy
Pomarańczowe, rdzawe plamy na liściach świadczą o chorobie grzybowej. Nie chodzi nam tutaj o pomarańczowy nalot występujący na metalach. Ta choroba wywoływana jest przez grzyby, których drobinki przenoszone są w powietrzu. Na blaszce liściowej występują również
silne zgrubienia wyczuwalne w dotyku. Do zwalczania rdzy konieczne jest usuwanie i palenie zainfekowanych liści oraz stosowanie oprysków specjalnymi preparatami.
- To tylko niektóre z wielu różnych chorób wywoływanych przez grzyby. O wszystkich nie sposób napisać. Być może w przyszłości rozwiniemy jeszcze temat konkretnych chorób grzybowych. Chcielibyście? Jeśli tak to piszcie w komentarzach.
Z pewnych źródeł wiemy też, że niedługo pojawi się trzecia część cyklu o chorobach grzybowych :) Przybliżymy Wam w niej przyczyny pojawiania się grzybów na roślinach. My się już nie możemy doczekać. A wy?
A tymczasem tych którzy jeszcze nie wiedzą jak rozpoznać grzyba na liściach oraz co w takiej sytuacji zrobić, zapraszamy do pierwszego artykułu z tego cyklu.
Zaglądajcie na naszego bloga częściej. Zapraszamy.