Ukorzenianie roślin w wodzie, czyli jak szybko rozmnożyć swoje rośliny!

Porady

Jest wiele rodzajów rozmnażania roślin doniczkowych, dziś skupimy się na jednym z najprostszych i najbardziej podstawowych, czyli jak rozmnożyć sadzonki w wodzie w naszym domowym zaciszu.

W artykule dowiesz się jak prawidłowo ukorzeniać sadzonki w ten sposób, aby być pewnym, że dzieląc się nimi z twoimi bliskimi, na pewno się przyjmą, a oni będą mogli cieszyć się z drobnego, lecz bardzo uroczego gestu.

Najlepszym okresem do próbowania rozmnażania naszych cudownych roślin jest oczywiście okres, wiosenny.

Wraz z wiosną i jej coraz dłuższymi dniami i cieplejszą temperaturę możemy zapewnić przyszłej sadzonce lepsze warunki do rozwoju, wzrostu i wytworzenia korzeni.

Rośliny łatwe do rozmnażania w wodzie to zdecydowanie pnącza, które łatwo można rozmnożyć za pomocą sadzonek pędowych lub wierzchołkowych. Do tych rośliną należą hoje, monstery, philodendrony, epipremnum, trzykrotki oraz peperomie.

Pierwszym etapem naszej przygody ukorzeniania w wodzie jest pobranie sadzonki od rośliny, którą chcemy rozmnożyć. Najlepiej wybrać roślinę mateczną, cechującą się dużą zdrowotnością, nieposiadającą widocznych uszkodzeń mechanicznych, chorób oraz niechcianych przez nas szkodników.

W zależności od gatunku możesz pobrać sadzonki ze zdrewniałych lub niezdrewniałych pędów roślin. Najlepszymi sadzonkami do pobierania od rośliny, będą sadzonki szczytowe, są ona najbardziej wartościowe i najszybciej się ukorzeniają.

Zabieg pobierania sadzonek najlepiej wykonać przy użyciu czystego, sterylnego narzędzia np. ostrza noża lub sekatora. Pęd od matecznika pobieramy odcinając fragment pędu kilka centymetrów pod węzłem korzeniowym, czyli zgrubieniem pędu, z którego wyrastają korzenie powietrzne. Właśnie z tego miejsca powinny tworzyć nam się nowe korzenie.

Ważne: Wybierz sadzonkę, która ma około 3-4 liście 

Po ucięciu odpowiednio naszej sadzonki zabieramy się do usunięcia zbędnych liści, które mogą nam przeszkadzać w przyszłym ukorzenianiu. Warto usunąć liście rośliny, aby i nie były one zanurzone w wodzie, a sam pęd znajdował się w niej.

Naszą świeżo ściętą sadzonkę zostawiamy do przeschnięcia, zabezpieczając jej miejsce odcięcia cynamonem lub węglem aktywnym. Po tym czasie sadzimy naszą sadzonkę do wybranego przez nas wcześniej pojemnika z wodą. Do wody możemy dodać ukorzeniacz lub odrobinę węgla aktywnego zapobiegnie on gniciu korzeni.

Woda, w której zaczynasz ukorzeniać rośliny powinna być w temperaturze pokojowej.

Po wsadzeniu rośliny do wody postaw pojemnik wraz z sadzonką w jasnym i ciepłym stanowisku, jednak nie na bezpośrednim słońcu.

Teraz już wystarczy być cierpliwym. Sadzonka ukorzeniona w wodzie rozwija swój system korzeniowy w okresie od kilku tygodni, może to nawet trwać miesiąc lub dwa.

Pamiętaj kontroluj stan wody i sadzonek. Sprawdzaj ich stan korzeni. W razie potrzeby dolewaj świeżej wody o temperaturze pokojowej. Gdy zauważysz, że szczepka zaczyna gnić lub czernieć sterylnym i ostrym narzędziem odetnij nadgniłą chorą część i pozostaw sadzonkę do przeschnięcia na kilka godzin, po tym czasie ponownie umieścić ją w wodzie.

Uwaga: Jeżeli woda zmieniła swój kolor i stała się np. mętna zalecamy ją wymienić.

Kiedy zaczniemy zauważać, że nasze sadzonki posiadają kilku centymetrowe korzenie, możemy śmiało powoli przesadzać je do odpowiedniego podłoża.

Rozmnażanie przez odrosty korzeniowe

Rośliny można rozmnożyć również przez odrosty korzeniowe. Takie sadzonki śmiało można pobrać, gdy przesadzamy swoje ukochane rośliny wiosną, oddzielając sadzonkę od egzemplarza matecznego. Młode przyrosty pobranie uprzednio od matecznika umieszczamy w pojemniku z ziemią i ustawia w odpowiednim miejscu. Rośliny te nie wymagają zbytnio uwagi i dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. W taki sposób możemy rozmnożyć np. sansevierie, skrzydłokwiaty, zielistki, marantyzamiokulkasy oraz aloesy.

Rozmnażanie roślin w perlicie i keramzycie

Do ukorzeniania roślin w domu możemy również użyć perlitu i keramzytu.

Perlit to skała pochodzenia wulkanicznego naturalnie występuje na ziemi. Posiada on porowatą strukturę, dzięki czemu wymieszany z podłożem zapewnia korzeniom świetny dostęp powietrza. Perlit dobrze magazynuje wodę i spulchnia ziemię. Sprawia to, że chętnie wykorzystujemy go do rozmnażania i ukorzeniania roślin.

Ukorzenianie w perlicie jest dość podobne do ukorzeniania w mchu. Jak więc dokładnie

przygotować perlit tak, aby z powodzeniem nasza sadzonka swobodnie się ukorzeniła.

Pierwszym krokiem jest naszykowanie sobie odpowiedniego pojemnika, może być to np. kubeczek plastikowy, dobrze, gdyby był on przezroczysty, dzięki temu będziemy mogli skontrolować stan korzeni roślinki.

Proponujemy przyszykować sobie dwa kubeczki. W jednym z kubeczków robimy kilka małych otworów od spodu w dolnej części tak, żeby woda mogła swobodnie przepłynąć przez nie. Do pierwszego kubeczka wsypujemy perlit i przepłukujemy kilka razy wodą. Możemy dodać do wody i perlitu węgiel aktywny, zabiegu ten zapobiegnie gniciu ukorzenianej sadzonki.

Do drugiego kubeczka wkładamy kilka sztuk keramzytu. Następnie wkładamy jeden kubek w drugi. Woda spłynie z perlitu do kubeczka z keramzytem, ważne by wody było około 2-3 cm.

Wodna znajdująca się w keramzycie będzie parowała nawilżając tym samym kubeczek nr 1 z perlitem. Teraz możemy swobodnie do przygotowanego podłoża włożyć sadzonkę, którą chcemy ukorzenić. Zakrywamy folią, jeżeli to konieczne odkładamy w ciepłe miejsce i czekamy aż nasza roślina się ukorzeni.

Co kilka dni należy sprawdzić poziom wody w kubeczku z keramzytem.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
close

Lista życzeń